Je to jednoduché, přijdťe ochutnat!

Jmenuji se Kateřina Halamová, jsem vystudovaná ekoložka (Ing.), etnobotanička (Ph.D.) a nutriční terapeutka (spec. diplom). Vzdělávám jak širokou veřejnost, tak kuchaře, kuchařky a hospodářky školních jídelen a nejrůznějších restaurací a vývařoven, jak vařit chutná a plnohodnotná rostlinná jídla. Také lektoruji pro studenty Akademie léčivé výživy, která nabízí dvouleté studium o zdravém stravování z pohledu moderní i východní medicíny. Přednáším o zdravé výživě na pozvání a lektoruji pro Skutečně zdravou školu

Své poznatky o výživě podávám tak, že jsou srozumitelné pro každého. Propojuji moderní pohledy a poznatky o výživě s tisíciletými znalostmi východu. Sama na sobě jsem vyzkoušela mnohé a proto vycházím a opírám se zejména ze svých zkušeností. Aktuální vypsané kurzy naleznete zde.


____________________________________________________

Jednou z cest, jak si člověk může udržet dobré zdraví a přiměřenou hmotnost je nastavení takového životního stylu, který splňuje požadavky "trvale udržitelného rozvoje". K tomu je v dnešní době zapotřebí pochopit určité zásady, které současná většinová společnost a trh nerespektuje a naučit se ty zásady aplikovat v denní praxi. Tyto zásady nejsou těžké a není ani těžké je v životě uplatnit, jen je třeba přeinstalovat zaběhlý systém a naučit se o stravě nově přemýšlet. S touto reinstalací, pochopením a uchopením nového jsem zde k dispozici!    

Naučím vás dobře, chutně, jednoduše a zdravě vařit. Poznáte, jak se připravují jednotlivá základní jídla, co se dá čím nahradit, kde se dá co koupit a jaké principy dodržovat. Zážitková forma, kterou kurzy vaření nabízí jsou z mého pohledu tou nejvhodnější cestou, jak se zdravému stravování naučit, jak ho rychle pochopit a správně zařadit do svého života. Máte možnost vidět všechny suroviny, ochutnat hotová jídla a zjistit, že vařit se dá opravdu chutně a zdravě i bez masa, mléka, vajec a řady dalších zbytečností. 

____________________________________________________

Po mnoho let jsem měla možnost žít a pracovat v nejrůznějších koutech světa, kde jsem se vždy nechala inspirovat místními zvyky a tradicemi ve stolování a používáním nejrůznějších bylin, zelenin a koření, čehož bohatě používám v každodenní přípravě jídel. Vystudovala jsem kurz Poradce pro výživu na Institutu celoživotního vzdělávání Mendelovy zemědělské a lesnické university v Brně a účastnila se výživových kurzů p. Vargové nebo p. Arcimovičové o dietetice v tradiční čínské medicíně na TCM Clinik Praha (Klinika tradiční čínské medicíny, Praha) a ve společnosti Sinbios (1. škole tradiční čínské medicíny v Československu) +  řady dalších kurzů. Mým největším učitelem, kterému vzdávám svůj dík za vše co mě naučil je Mgr. Jan Tomeček.  V dnešním světě mne vedle celkové propojenosti všeho se vším nejvíce zajímají poznatky z tradiční medicíny Indie, Číny a Tibetu jejich pohled na správné a pro každého jinak vhodné stravování. 

Ve výživě plně zastávám názor, že jsme to, co jíme. Strava je hlavní zevní příčina našich zdravotních problémů. Z těch vnitřních příčin je nejdůležitější naše psychika, v dnešní době tak opomíjená. Bytím v pohodě a vyváženou stravou můžeme zharmonizovat naše tělo a dostat se do rovnováhy, kdy se dobře cítíme a také dobře vypadáme. Pro ty, kteří trpí nadváhou nemá smysl se trápit dietami, které v 98 % končí jojo efektem a opětným nabráním váhy včetně vážných zdravotních dopadů. Záležitost hmotnosti a zdraví jsou mnohem komplexnější povahy než počet zkonzumovaných kalorií, cukrů, tuků a bílkovin či přechod z másla na margarín. Proto nepočítám kalorie, nedoporučuji odpírat si jídlo, ani se extrémně fyzicky zatěžovat. Důležitější je vnitřní energie dané potraviny, to jaký na nás má účinek a také správná kombinace potravin. Jde nám o to, abychom udržovali zásady živého–a–vědomého stravování. Snažte se také vyhýbat rafinovaným a prefabrikovaným potravinám, jsou průmyslově a chemicky upravované a nedávají vám to, co tělo potřebuje. Skrze ně pouze uspokojujete své chutě, které často právě díky časté konzumaci těchto jídel bývají zanesené a otupělé.

Jde o to, přenastavit své dosavadní, společností a trhem nevhodně nastavené stravovací návyky. Omezte nebo úplně vyřaďte živočišné bílkoviny, zatěžují váš organismus a lze je nahradit bílkovinnými zdroji z rostlinných potravin. Omezte konvenční pečivo a pokud možno jezte kvalitní domácí kváskový chléb. Jezte hodně zeleniny nejrůznějších druhů a úprav. Jezte čerstvé a kvalitní potraviny – není to o kvantitě, ale kvalitě – uvidíte, že krajíček kváskového chleba vás nasytí co 3 rohlíky. Snažte se mít prostě co nejpestřejší jídelníček postavený na obilovinách, zelenině, luštěninách doplněné množstvím oříšků a semen a ovoce. Není to tak těžké začít to dělat trošku jinak :) 

Strava, kterou každodenně jíme, pomáhá formovat naše tělo a ovlivňuje naší psychiku. Přirozená přírodní výživa je nedílnou součástí životního stylu, který vede k osobnímu a duchovnímu rozvoji a svobodě. 

Na kurzech vaření je prostě dobře! Podívejte se na pár fotografií, kde jsem to stihla zachytit! Aktuální termíny kurzů naleznete zde :)


Také jsem vedla pár kurzů vaření v Mexiku ... ještě jsem po letech španělštinu nezapomněla :)

____________________________________________________________

 

Vedle vaření jsem také vášnivou zahradnicí, ekoložkou, bylinářkou, lektorkou masáží miminek IAIM a hybnou silou a trenérkou v projektu Masáže ve školách. 

Dovolte mi úryvek z knihy Bilzovo nové léčení přirozené z roku 1901: Na čem záleží naše štěstí? První a zásadní podmínkou našeho štěstí a spokojenosti musí býti naše zdraví. Právě ve zdravém těle je zdravý duch. Již náš nezapomenutelný Jungmann uložil nám jíti za heslem "Vraťme se k přírodě"! Jediná to možná a přirozená cesta k ozdravění, zesílení a vzpružení celého našeho národa. Přesvědčení je nad učení a kdo jsi se nepřesvědčil, neodsuzuj! Zdraví hledá na tisíce našich lidí, však cesty jsou mu po většině neznámy. Nyní kdy i u nás počíná svítati, kdy otevírají se nám nauky přirozené životoprávy a předcházení nemocí, pomocí přírodního léčení, již nesmíme otáleti a nauky tyto hlásati nejen pro nás, ale i pro veškerý náš dorost budoucí pro získání dobra všeobecného.

Budu ráda za vaši přízeň, zájem a dotazy. Přijďte na kurz vaření, anebo na něj pošlete někoho ze svých blízkých formou dárkového poukazu na jakýkoli z nabízených kurzů!

 

***Kateřina

 

 

 

 

 

 

ZAJÍMAVÉ YOUTUBE ODKAZY

Školení kuchařek Kkutečně zdravé školy ve Varnsdorfu

Školení kuchařek Kkutečně zdravé školy ve Varnsdorfu
www.vybezek.eu/aktuality/21-zpravy/7961-skoleni-kucharek-skutecne-zdrave-skoly.html  

Food matters – Na jídle záleží!

Food matters – Na jídle záleží!
Kontroverzní dokument Food Matters (Na jídle záleží) poukazuje souvislosti mezi zdravou výživou a vážnými nemocemi, lékaři a farmaceutickým průmyslem a odhaluje bolísky současného zdravotnictví, které léčí následky, ale nepátrá po příčinách.   "Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je...

Přihlašte se k odběru pozvánek na kurzy vaření či masáží

Nebojte se spamů. Posílám jen občasné maily s nově vypsanými termíny kurzů.